Munca ar putea fi pentru gloria Lui, însă nu orice muncă.
Ai auzit că munca este bună, dar te-ai întrebat dacă orice muncă este sfântă? Sau dacă Dumnezeu este de acord cu orice fel de muncă?
Cum știm dacă munca noastră ar putea fi pentru gloria Lui?
Munca ta oferă demnitate oamenilor, muncitorilor, colegilor și clienților? Îți oferă și ție demnitate?
Dumnezeu a creat lumea și omul și iată că erau bune. Noi toți suntem creați după chipul Său. Atunci îi tratăm pe toți cu demnitate și dragoste, ca pe creația Lui?
Prin munca ta este obligatoriu să păcătuiești?
Toți păcătuim. Dar avem har prin jertfa lui Hristos. Însă, așa cum spune Pavel, nu trăim oricum și nu păcătuim în voie doar pentru că avem harul lui Dumnezeu.
Ioan 10 spune că: „Hoțul nu vine decât să fure, să înjunghie și să nimicească. Eu am venit ca oile să aibă viață și s-o aibă din belșug.” Munca ta este mai aliniată cu ceea ce face hoțul sau cu ceea ce face Dumnezeu? Munca ta fură demnitatea oamenilor? Fură în mod evident pentru propriul tău belșug?
Psalmul 11:7 spune: „Căci DOMNUL este drept, iubește dreptatea, iar cei drepți vor privi fața Lui.” Modul în care vă vindeți serviciile, felul în care țineți evidențele contabile sau cum scrieți codul este caracterizat de dreptate și dragoste pentru oamenii din fața voastră? Sau urmărește doar să vă construiți propria împărăție?
Poate că prin munca ta nu ești un ucigaș plătit sau un hoț. Dar există roluri sau responsabilități pe care trebuie să le refuzi? Ți se cere să minți în acte, să îi tratezi diferit pe străinii care vin la banca sau la restaurantul tău, să declari venituri mai mici pentru a plăti mai puține taxe către stat sau să accepți mită pentru a trece un student la examene?
Avem nevoie de înțelepciune.
Doar pentru că o persoană își folosește munca într-un anumit domeniu pentru a fura, ucide și nimici frumusețea pe care Dumnezeu a creat-o, nu înseamnă că întreaga muncă din acel domeniu este rea în mod inerent. Un exemplu simplu: există părinți răi, dar asta nu înseamnă că toți părinții sunt răi.
Câteva exemple care am fost întrebat dacă un creștin ar putea fi:
Fotograf(ă) – Cred că această întrebare a fost pusă deoarece persoana respectivă vedea doar valoarea extrinsecă a acestei munci și pentru că există fotografii care nu arată demnitate față de toți oamenii sau sunt realizate fără permisiunea lor.
Dar da, Dumnezeu poate primi gloria Sa prin munca unui fotograf.
Este o formă de artă și creezi ceva frumos, asemenea Domnului, care este Creatorul.
Păstrezi momente speciale pentru oameni sau momente importante din istorie.
Polițist(ă) – Cred că această întrebare a fost pusă deoarece există reputația că polițiștii sunt corupți și cer mită. Și da, această profesie poate fi folosită într-un mod corupt, cu prejudecăți față de diferiți oameni sau pentru propria putere.
Însă poți fi polițist într-un mod drept.
Creezi ordine din haos.
Ești un apărător al dreptății lui Dumnezeu.
Fotomodel(ă)– Cred că această întrebare a fost pusă deoarece persoana respectivă vedea doar valoarea extrinsecă a acestei profesii și considera că promovează standarde nesănătoase de frumusețe sau avea alte convingeri despre modul în care ar trebui să se îmbrace oamenii. Ca în orice domeniu, este nevoie de înțelepciune. Dacă ți se oferă un loc de muncă care nu oferă demnitate oamenilor sau simți că trebuie să îți modifici corpul în moduri nesănătoase pentru a păstra acel loc de muncă, nu ar fi înțelept.
Dar un model poate fi o pânză pe care altcineva își exprimă arta.
Poți celebra creativitatea și forma în care Dumnezeu ne-a creat.
Dacă dorim ca munca noastră să-L laude pe Domnul, este vorba despre felul în care onorăm caracterul lui Dumnezeu și modul în care El a creat munca încă de la început.
Lauren Cardell
Photo by Nicolas Ladino Silva on Unsplash